• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Praha 18: Program pro MŠ o biodiverzitě a zkoumání hmyzu na školkové zahradě

Dopolední program pro MŠ třídy našich nejmenších, který vznikl ve spolupráci MČ Praha 18 a Přírodovědného spolku Darwin, jehož lektoři program vedli. Program proběhl celkem v 18 třídách MŠ na území MČ Praha 18.

Vznikl jako doprovodná aktivita pravidelné environmentální akce Den Země, který MČ P18 pravidelně pořádá v dopoledních hodinách pro ZŠ a odpoledne pro veřejnost.
První část programu byla věnována zvířátkům z chovatelského spolku Darwin, na kterých přednášející pan Zoltán Miklós ukázal rozmanitost života na planetě Zemi. Proč má které zvíře srst, jiné šupiny anebo naopak kůži? Proč má jedno zvíře delší ocásek než druhé? A proč u některého jsou ušní boltce zřetelně vidět a u jiného jsou schované? Děti tak mají možnost jednoduchou formou pochopit, co to znamená biodiverzita - biologická rozmanitost, která je tradičně definována jako rozmanitost života na Zemi ve všech jeho formách. Zahrnuje počet druhů, jejich genetické variace a vzájemné interakce živých organismů v rámci komplexních ekosystémů.
V druhé části setkání šly děti se Zoltánem na školkovou zahradu a sledovaly přímo na místě půdní bezobratlé a hmyz. Na místě, kde v rámci své školkové docházky aktivně tráví čas, mohou drobnou “havěť” sledovat i po skončení programu. Děti si tak osvojují znalosti o přírodě kolem nás v jejich přirozeném a známém prostředí, získávají úctu ke všemu živému a mají možnost seznámit se s neobvyklými živočichy a tím se zbavit strachu z nich.
[...]

Nejčtenější dobrá praxe z tématu