Chrudim: "Re-use centrum" - druhý život použitých věcí
Re-use centrum Chrudim bylo zřízeno v rámci environmentálně-sociálního projektu. Jeho cílem je zavedení re-use managementu. Jedná se o umožnění opětovného použití předmětů, kterým se minimalizuje množství vznikajícího odpadu. Zároveň může dojít ke snížení sociálních rozdílů tím, že systém re-use zpřístupní zboží lidem s nízkými příjmy a celkově prodlužuje životní cykly jednotlivých předmětů. Princip spočívá v bezplatném odevzdání použitelných předmětů společnosti Technické služby Chrudim 2000 spol. s r.o., která je prostřednictvím Re-use centra zpeněží za symbolickou cenu, čímž zajistí pro konkrétní předmět opětovné využití a rovněž získá prostředky na financování útulku pro psy Chrudim. Vybudování Re-use centra bylo také jedním z požadavků veřejnosti vzešlé z veřejného projednání Desatera problémů města.
Čeho se podařilo v rámci Vašich aktivit/projektů dosáhnout?
Projekt Re-Use má za cíl opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí, které už doma lidé nepotřebují. Chrudimští tak mohou prodloužit životní cyklus věcem, které dnes bezmyšlenkovitě končí v popelnicích. Projekt není jedinečný jen tím, že přispívá k ochraně životní prostředí, ale také tím, že pomáhá chrudimským rodinám začít nový a lepší život, i když se starou věcí.
Do Re-use centra lze odevzdat následujcí věci:
• zařízení a vybavení domácnosti (např. keramické, porcelánové i skleněné nádobí, hrnce, plechy na pečení, talíře, hrníčky)
• obrazy, rámy na obrazy, vázy, dekorace do domácnosti, květináče, mechanické domácí spotřebiče atd.
• mediální produkty (CD, DVD, videokazety, knihy, časopisy)
• hračky, sportovní vybavení
• knihy, časopisy
Projekt „Re-Use – druhý život“ se nevztahuje na předměty drobné elektroniky, domácí elektroniky, pracovní elektrické nástroje ani jiná elektrozařízení, na oblečení a nábytek. Z hlediska prostoru a personálu byl využit stávající Sběrný dvůr ve městě i s jeho personálem. Provozní doba je shodná s provozní dobou Sběrného dvora. Podle zákona je při vjezdu do Sběrného dvora jasně označené umístění Re-use. Propagace Re-use probíhala již při kampani Dne Země, kde byla veřejnost informována u stánku s bazárkem o připravovaném otevření. Platba za vybrané věci probíhá na místě, kde je obsluhou sběrného dvora vystaven daňový doklad.
Vznikly konkrétní dokumenty (publikace, videozáznamy, metodiky.. )?
Projekt byl prozatím financován z rozpočtu Technických služeb Chrudim 2000, spol. s r.o.. Část propagace zajšťovalo město Chrudim v rámci projektu Zdravé město a MA 21 - grafika a tisk letáčku, grafická podoba loga..
Detailní rozpis:
pořízení kontejneru, regálů, podlah apod.
Doporučení a inspirace
Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím/městům s podobným záměrem?
Před vznikem tohoto centra jsme využili možnosti konzultací s městy, kde podobná zařízení již fungují. Využili jsme jejich zkušeností a poznatků, které nám pomohly urychlit otevření centra v Chrudimi. Navštívili jsme podobná zařízení v Brně a ve Vysokém Mýtě.
Rizika, překážky a pozitivní okamžiky v procesu realizace
Setkali jste se při realizaci aktivit/projektu s událostí, která je/ho zásadně ovlivnila?
ne
Monitorování a evaluace
Byl nějakým způsobem měřen a vyhodnocen dopad realizované aktivity/projektu?
Projekt se spuštěn v pilotní fázi. Do konce července Re-use centrum navštívilo cca 900 návštěvníků, 300 z nich bylo kupujícími.
Plánujete aktivitu/projekt dále rozvíjet/udržovat?
Projekt je prozatím v tzv. pilotní fázi. Pokud se provoz Re-use centra osvědčí uvažovali jsme i o zřízení facebookového profilu. Chtěli bychom využít i případných vyhlášených dotačních titulů a zaměřit se na větší propagaci.
Média, propagace
Jakým způsobem probíhala komunikace s médii a jaké byly mediální výstupy?
Komunikace s médii probíhala formou tiskových zpráv a městem pořádaných tiskových konferencí, také prostřednictvím webových stránek a facebookových profilů města.